Dvosmerni ili jednosmerni test ?
Kada kreirate plan analize podataka ili radite na rezultatima, možda ćete morati da odlučite da li bi statistički test trebao biti jednosmeran (one-tailed) ili dvosmeran (two-tailed) test. U čemu je tačno razlika između ove dve vreste testa? Prvo, možda bi bilo korisno znati šta pojam rep (tail) znači u ovom kontekstu. Rep se odnosi na kraj distribucije podataka za određenu analizu koju provodite. Na primer, t-test koristi t-distribuciju, a analiza varijanse (ANOVA) koristi F-distribuciju. Raspodela podataka može imati jedan ili dva repa, zavisno o njegovom obliku (vidi sliku dole).
Područja raspodele na slici sa crnom senkom su repovi. Simetrične distribucije poput distribucije t i z imaju dva repa. Asimetrične distribucije poput F i hi-kvadratne distribucije imaju samo jedan rep. To znači da analize poput ANOVA i Hi-kvadrat testova nemaju opciju „jednosmerni nasuprot dvosmernom“, jer distribucije na kojima se zasnivaju imaju samo jedan rep.
Šta ako provodite t-test koji ima dvosmernu distribuciju? Sada ćete morati da odlučite da li je jednosmerni ili dvosmerni test najprikladniji za vašu studiju.
Dvosmerni test je prikladan ako želite da utvrdite da li postoji razlika između grupa koje upoređujete. Na primer, ako želite videti da li je grupa A postigla bolji ili slabiji rezultat od grupe B, tada bi trebali da koristiti dvosmerni test. To je zbog toga što dvosmerni test koristi i pozitivne i negativne repove distribucije. Drugim rečima, testira mogućnost pozitivnih ili negativnih razlika.
Jednosmerni test je prikladan ako želite samo da utvrdite da li postoji razlika između grupa u određenom smeru. Dakle, ako vas zanima samo utvrđivanje da li je grupa A postigla bolji rezultat od grupe B, onda bi trebali da koristite jednosmerni test. Glavna prednost upotrebe jednosmernog testa je u tome što ima više statističke snage nego dvosmerni test na istom nivou značajnosti (alfa=0,05). Drugim rečima, verovatnije je da će vaši rezultati biti značajni za jednosmerni test ako zaista postoji razlika između grupa u pravcu koji ste predvideli. To je zato što se za test koristi samo jedan rep distribucije.
Ostaje pitanje, koji test treba da koristite? Kada ste u nedoumici, gotovo uvek je prikladnije koristiti dvosmerni test. Jednosmerni test opravdan je samo ako imate posebno predviđanje o realnom pravcu razlike.